-

atelin

Archimedes i podsłuch.

To proszę potraktować jako żartobliwą notkę na upalną niedzielę z życzeniami wszystkim miłego dnia.

Siedzimy z żoną w pokoju zaciemnionym gumowanymi roletami - one stosunkowo dobrze zdają egzamin przy ochronie przed nagrzewaniem pomieszczenia. Do tego wentylator powoduje, że jeszcze chce się jeszcze żyć, a jest dopiero 10:15.

Otóż od kilku lat bardzo często się zdarza, że przy włączonym telewizorze rozmawiamy sobie na bardzo różne tematy nawet niezwiązane z tym, co w tym telewizorze gadają, ponieważ w drodze po rozum przychodzą do głowy myśli zupełnie abstrakcyjne i na pozór z kosmosu wzięte, albo nawet z d...

I tak sobie siedzimy i gadamy, i po dziesięciu minutach po naszym gadaniu, temat naszej rozmowy pojawia się w telewizji ( najpóźniej dnia następnego ). Następuje wybuch śmiechu i nasze stwierdzenie, że "PODSŁUCHUJĄ" i odgapiają tematy. A czasami zdarza się, że podsłuchują nas na prawie na bieżąco - mamy ubaw. Wczoraj telewizja FOCUS o godzinie 20:00 nadała filmik popularno-naukowy o starożytnych wynalazkach, które musiały czekać 2000 lat na powtórne odkrycie - to był ranking dziesięciu takich wynalazków, które zmieniły świat. Na dziesiątym miejscu było takie coś, co jak się wrzuciło pieniążek, to do kubka dostawało się porcję świętej wody. Już się Państwu kojarzy aniołek kiwający głową po wrzuceniu w Szopce dwudziestu groszy aluminiowych w PRL? Ten gostek wymyślił też drzwi do świątynii Ateny automatycznie otwierane.

Archimedes w tej pierwszej dziesiątce był kilka razy i na dodatek w czołówce:

Grecki matematyk, fizyk i wynalazca, około 287 - 212 p.n.e.

Jeden z najwybitniejszych uczonych starożytności.
Żył w Syrakuzach na Sycylii. Był synem astronoma i spędzał życie na studiowaniu geometrii oraz opracowywaniu nowych typów maszyn.

Jego najsłynniejszym wynalazkiem był przenośnik ślimakowy, zwany śrubą Archimedesa, służący do transportu w górę wody lub ziarna.

Do dzisiaj, w okolicach gdzie nie ma pomp, stosuje się go do nawadniania pól.

 

 

Odkrył również zasadę działania dźwigni i bloków. Był twórcą podstaw statyki (zasada dźwigni) i hydrostatyki (prawo Archimedesa i jego słynne: Eureka), podał metody obliczania objętości brył i pól figur, oszacował dość dokładnie liczbę pi.
Budował machiny obronne; w czasie II wojny punickiej kierował obroną Syrakuz.

Przypisuje mu się wynalezienie wielokrążka, dźwigu do podnoszenia i wywracania do góry dnem rzymskich statków, oraz zwierciadeł kulistych, które - skupiając promienie słoneczne - podpalały rzymską flotę.

Skonstruował również hydrometr - urządzenie do pomiaru pokonanego dystansu.


Był konstruktorem największego okrętu starożytności Syrakuzja, o długości 150 metrów.

Zabity przez żołnierza rzymskiego po zdobyciu Syrakuz. Na jego kamieniu nagrobnym wyryto cylinder zawierający kulę - na znak, że zmarły był wielkim matematykiem.

Tyle o nim - jego wynalazki są udokumentowane w pozostałościach po rękopisach z aleksandryjskiej biblioteki.

I teraz następuje moje poranne wejście na SN i przeczytanie http://gabriel-maciejewski.szkolanawigatorow.pl/pekniety-gab-albo-czym-archimedes-rozni-sie-od-covid-15.

Tu nie było śmiechu. Co jest? Wszyscy mnie podsłuchują? Ja rozumiem, że mogą to robić grube organizacje bez związku ze służbami specjalnymi - ale Coryllus?

Widocznie ma moc. ;-)



tagi: coryllus  archimedes  podsłuch 

atelin
9 sierpnia 2020 11:05
1     1200    8 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

gregorius @atelin
11 sierpnia 2020 07:18

A ta Eureka, to nie było imię służącej, którą zawołał aby mu podałą ręzcnik po kąpieli?

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować