-

atelin

Maria Karolina H.

A KAROLINA H.

 

Małżeństwo i rodzina[edytuj | edytuj kod]

W 1768 Maria Karolina poślubiła Ferdynanda, króla Neapolu (jako Ferdynand IV) i Sycylii (jako Ferdynand III) – przyszłego Ferdynanda I, króla Obojga Sycylii. Mieli razem kilkanaścioro dzieci, z których 7 przeżyło dzieciństwo:

 

Portret neapolitańskiej rodziny królewskiej (1783). Od lewej strony: Maria Teresa, Franciszek, Ferdynand, Maria Karolina, Maria Krystyna, Karol January, Luiza Maria i Jan.

 

Tyle wybiórczo z Wiki, która i tak bardzo skąpo opisuje Marię Karolinę. Wpadł mi wczoraj w oko odcinek z tego cyklu o Marii Karolinie „Postacie zapisane w historii” puszczany przez TVP Historia o postaciach przeróżnych. To jest produkcja francuska i zdążyłem się już przyzwyczaić, że o Angolach nie będzie miło. Ale po kolei: Bona Sforza też walczyła o Neapol.

 

Maria Karolina H. nie miała poślubić Ferdynanda IV, lecz najpierw jej siostry: Józefa a potem Joanna, ale obie zmarły. Czyżby małżeństwo z królem Neapolu przynosiło pecha? Kolejną na liście była Maria Karolina. Księżniczka była przerażona, gdyż nie mogła się uchylić od zadania wyznaczonego przez cesarzową. Powiedziała „Małżeństwo zostanie zawarte, nie rozczaruj mnie”. Córki były narzędziem do realizowania celów politycznych. Wszystkie miały być uroczymi, łagodnymi i zabawnymi żonami, uwodzić mężów i sprawnie bronić interesów czcigodnej rodziny Habsburgów. Małżeństwa były dokładnie przygotowywane, czego dowodzi umowa małżeńska Marii Karoliny przechowywana w archiwum MSZ w Paryżu. Ta pokaźna czerwona księga z wielką pieczęcią zawiera zapisy umowy. Posag z wyszczególnioną biżuterią zawierał kwestie związane ze skonsumowaniem małżeństwa a także jego unieważnienie. W sumie nic nowego.

W przypadku Marii Karoliny jeden z zapisów miał wyjątkowe znaczenie: po urodzeniu syna miała zostać członkinią Rady, czyli Rządu Królestwa. Ten zapis przyczynił się do zmiany losów królowej Neapolu, nie miała już czego zazdrościć młodszej siostrze w Wersalu. Szybko zrozumiała polityczne znaczenie swojej pozycji. Jej królestwo było ogromne, obejmowało całe Południowe Włochy i Sycylię, przeżywało rozkwit. Neapol był trzecią stolicą europejską za Londynem i Paryżem. Królowa mogła zaspokoić swoje ambicje. Maria Karolina była autorytarną, inteligentną księżniczką żądną władzy. Natychmiast postarała się o dziecko. Urodziła ich siedemnaścioro. Najpierw dwie córki, a po ośmiu latach chłopca. Po urodzeniu syna zabiegała o wejście do Rady, zgodnie z klauzulą umowy małżeńskiej. Maria Teresa popchnęła ją do zdobywania większej władzy. Szybko doszła do wniosku, że władza w Neapolu skupia się w rękach króla Hiszpanii na miejscu reprezentowanego przez ministra Canocciego. (To ze słuchu, ale za nic nie udało mi się znaleźć w Necie czegokolwiek o nim). Maria Karolina dążyła do zmniejszenia jego wpływów aż do całkowitego pozbawienia funkcji ministra. Taka była polityczna misja tego małżeństwa. W latach osiemdziesiątych XVII wieku królowa zakończyła walkę o władzę. Ferdynand nie dbał o to, że to ona była rzeczywistym, oświeconym władcą Neapolu. Dla Królestwa był to złoty okres. Maria Karolina sprawiła, że w Neapolu trwało nie ustające święto, w którym uczestniczyły elity. Królowa chętnie gościła myślicieli, naukowców, masonerię. Zależało jej na szerzeniu racjonalizmu i oświecenia. Interesowała się medycyną, zapraszała elity medyczne Europy, jej szpital stał się jednym z najlepszych ośrodków badawczych. Opracowano tu szczepionkę na ospę. Ponadto Maria Karolina miała obsesję na punkcie położnictwa – wynikało to z potrzeb osobistych.

Zainteresowanie położnictwem wynikało z potrzeb osobistych, królowa miała dużo dzieci, a często kolejne ciąże zwiększały ryzyko śmierci okołoporodowej, sepsy itd.

Działała tu loża masońska odwiedzana przez królową - dyskutowano o odważnych ideach, o feminizmie, bliskiemu królowej, to wówczas w Saint Lucio powstał odważny projekt aby chłopy i baby zarabiały tyle samo na tych samych zasadach. Pierwszą innowacją tego idealne go miasta było umiejscowienie szkoły w centrum, zamiast kościoła. Edukacja miała zapewnić „dobrych obywateli”.



tagi: neapol  bona  maria karolina  maria teresa 

atelin
9 września 2020 13:07
2     1209    4 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Mathias92 @atelin
9 września 2020 16:44

Bardzo ciekawy artykuł, ogólnie Królestwo Obojga Sycylii nie ustępowało  pod względem rozwoju gospodarczego znacząco od Północy Italii. Wcześnie pojawiły się koleje, następowała rozbudowa portów morskich i manufaktur. Dopiero po zjednoczeniu Włoch rola Południa została zmarginalizowana. 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @atelin
9 września 2020 16:52

Pantera o tym sporo pisała

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować