Maria Karolina H. cz.2

Wczoraj Gospodarz mnie poinformował, że Pani Pantera już o tym pisała, proszę więc potraktować te notki jako uzupełnienie pracy Pani Pantery. Ponadto mimo wszelakich starań i wpisywanie w wyszukiwarkę SN najróżniejszych słów kluczowych nic na ten temat nie znalazłem. Ale wdepnąłem w ten temat i go dokończę. W nawiasach kwadratowych są moje komentarze. W zasadzie powinienem dać po prostu link do filmu, ale nie znalazłem.

Pod pojęciem „dobrych obywateli” miała na myśli dobrych robotników i dobre robotnice. Maria Karolina utorowała drogę do kształcenia kobiet oraz ich ekonomicznego wyzwolenia. Kobiety nie musiały wnosić posagu, miały utrzymywać się z własnej pracy i uczestniczyć w życiu wspólnoty bez podporządkowania się mężom. Szkoła, praca dla wszystkich, prawo do własności i do emerytury – wspólnota San Lucio liczyła 300 osób i symbolizowała myśl oświecenia charakterystyczną dla pierwszego okresu panowania Marii Karoliny. Interesowała się wyrobami porcelanowymi i była również mecenaską manufaktur zajmujących się wyrobem artykułów porcelanowych. Zależało jej również na wytwarzaniu własnej porcelany na wzór siostry. Królowa wiodła sobie szczęśliwe i beztroskie życie otoczona dziećmi. Było tak do wybuchu rewolucji francuskiej, która sprowadziła do królestwa wojnę. Maria Karolina miała wannę – z ciepłą i zimną wodą – wyczyn inżynierski jak na tamte czasy. [A łazienka? Aż chciałoby się w niej mieszkać. Inżynierowie specjalnie do tej łazienki wybudowali akwedukt zasilający również fontanny w ogrodach].

Na ścianach tej łazienki figurują wyłącznie podobizny kobiet, co świadczy o prawdziwym feminizmie królowej [to znaczące i wyjdzie później w praniu]. Dzięki skomplikowanemu systemowi luster i wolich ok [wole oko to specyficzny rodzaj  okienka] widziała z wanny to, co działo się w salonie. Ten system chronił ją przed niespodziewanymi wizytami męża, ponieważ przypisywano jej wiele romansów. Ale Ferdynand IV też niczego sobie nie żałował. Maria Karolina miała romans z jednym z wpływowych ministrów, w dobie różnych niebezpieczeństw związek ten zaburzył nieco sprawy dyplomatyczne, przyciągnął barwne postacie. Takie jak piękna https://pl.wikipedia.org/wiki/Emma_(lady_Hamilton) i admirał Nelson. Anglicy, którzy zawężają życie uczuciowe.

Ciężko się pisze z nagrania.

tagi: maria karolina

10 września 2020 10:07

Matka-Scypiona @atelin
10 września 2020 11:34

Jest problem z wyszukiwaniem konkretnych treści. Samo wpisanie pojedynczego tagu nic nie daje.