-

atelin

Zło wcielone.

Szerszenie (owady z rodzaju Vespa) są największymi z os eusocial i mają podobny wygląd do swoich bliskich krewniaków. Niektóre gatunki mogą osiągać do 5,5 cm długości. Od innych osowatych osobników odróżnia je stosunkowo duży górny brzeg głowy oraz zaokrąglony odcinek brzucha tuż za talią. Na całym świecie rozpoznawane są 22 gatunki Vespa. Większość gatunków występuje tylko w tropikach Azji, chociaż szerszeń europejski (V. crabro) jest szeroko rozpowszechniony w Europie, Rosji, Ameryce Północnej i Azji Północno-Wschodniej. Podobnie jak inne osy społeczne, szerszenie budują wspólne gniazda, żując drewno, aby zrobić papierową papkę. Każde gniazdo ma jedną królową, która składa jaja i jest obsługiwana przez robotnice, które będąc genetycznie żeńskimi, nie mogą składać jaj płodnych. Większość gatunków tworzy odsłonięte gniazda na drzewach i krzewach, ale niektóre (np. Vespa orientalis) budują gniazda pod ziemią lub w innych zagłębieniach. W tropikach gniazda te mogą trwać przez cały rok, ale w obszarach o klimacie umiarkowanym gniazdo ginie zimą, a samotne królowe zimują w ściółce lub innym materiale izolacyjnym aż do wiosny. Samce szerszeni są potulne i nie mają żądeł. Szerszenie są często uważane za szkodniki, ponieważ gdy są zagrożone, agresywnie strzegą swoich miejsc gniazdowania, a ich użądlenia mogą być bardziej niebezpieczne niż u pszczół.

Szerszenie mają użądlenia używane do zabijania zdobyczy i obrony gniazd. Ukąszenia szerszenia są bardziej bolesne dla ludzi niż typowe użądlenia os, ponieważ jad szerszeni zawiera dużą ilość (5%) acetylocholiny (zaraz do tego wrócimy). Poszczególne szerszenie mogą wielokrotnie żądlić; w przeciwieństwie do pszczół miodnych, szerszenie nie giną po użądleniu, ponieważ ich żądła są bardzo drobno kolczaste (widoczne tylko w dużym powiększeniu) i można je łatwo wyciągnąć, więc nie są wyciągane z ciała podczas odłączania. Toksyczność użądleń szerszeni różni się w zależności od gatunku szerszenia; niektóre powodują tylko typowe użądlenie owada, podczas gdy inne należą do najbardziej jadowitych znanych owadów. Pojedyncze użądlenia szerszenia nie są same w sobie śmiertelne, z wyjątkiem czasami ofiar alergii. Wielokrotne użądlenia przez szerszenie pozaeuropejskie mogą być śmiertelne z powodu wysoce toksycznych, specyficznych dla gatunku składników ich jadu. Ukąszenia azjatyckiego szerszenia olbrzymiego (V. mandarinia) należą do najbardziej jadowitych znanych  i uważa się, że powodują 30–50 zgonów ludzi rocznie w Japonii. Od lipca do września 2013 r. Użądlenia szerszenia spowodowały śmierć 42 osób w Chinach. Jad szerszenia azjatyckiego może powodować reakcje alergiczne i niewydolność wielonarządową prowadzącą do śmierci, chociaż do usunięcia toksyn z krwiobiegu można zastosować dializę. Osoby uczulone na jad osy są również uczulone na użądlenia szerszenia. Reakcje alergiczne są zwykle leczone wstrzyknięciami adrenaliny (adrenaliny) przy użyciu urządzenia takiego jak automatyczny wstrzykiwacz epinefryny, z natychmiastowym leczeniem kontrolnym w szpitalu. W ciężkich przypadkach osoby z alergią mogą wpaść w wstrząs anafilaktyczny i umrzeć, chyba że zostaną szybko leczone.

Wspomniana wcześniej acetylocholina to clou. Otóż okazuje się, że nie trzeba być alergikiem aby trzy szerszenie zabiły człowieka w bardzo różnych odstępach czasu. Acetylocholina bowiem z organizmu się sama z siebie nie wydala, tylko kumuluje. 

Acetylocholina pobudza mięśnie szkieletowe. Powoduje także rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co obniża ciśnienie tętnicze krwi. Jednocześnie zmniejsza częstość akcji serca oraz siłę jego skurczu. Powoduje także skurcze mięśni gładkich: oskrzeli, jelit (przez co pobudza ich perystaltykę) oraz pęcherza moczowego. Oprócz tego powoduje zwężenie źrenic oraz pobudza funkcje wydzielnicze gruczołów.

Powstała acetylocholina jest uwalniana z zakończeń presynaptycznych do przestrzeni synaptycznej przez dopływające impulsy nerwowe, a część jej jest magazynowana w ziarnistościach neuronów. Po wydzieleniu z zakończeń presynaptycznych acetylocholina działa na receptory znajdujące się w zakończeniach postsynaptycznych i jest bardzo szybko rozkładana przez cetylocholinoesterazę.

Jest to jedyny mechanizm unieczynniania acetylocholiny. Szybkość syntezy acetylocholiny zależy od stężenia choliny oraz acetylocholiny w neuronie. Związki fosforoorganiczne (sarin, soman) mają zdolność do inhibicji acetylocholinoesterazy, co warunkuje ich toksyczność.

 

Sarin i soman - grubo. A teraz z własnych doświadczeń: pierwsze ukąszenie szerszenia bolało - wpadł mi pod koszulkę podczas jazdy na rowerze, drugi raz bolał bardziej - też mi się zawieruszył pod koszulkę w czasie jazdy na rowerze. Drugie ukąszenie było tak samo bolesne, ale reakcja mojego organizmu mnie zdziwiła - prawie miałem dziwne drgawki. Niby do przeżycia, ale  reakcja była zadziwiająca. Trzeciego ataku szerszenia się boję, a nadmieniam, że nigdy na nic nie byłem uczulony. Kumulacja szerszeniowych użądlęć i śmierć. Tak sobie skojarzyłem z potegowanymi flagami na pomnikach.



tagi: tęcza  szerszeń 

atelin
3 sierpnia 2020 11:17
13     2044    4 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

torpeda-wulkaniczna @atelin
3 sierpnia 2020 11:49

Kilka uwag od znajomego starego pszczelarza :

- jad szerszenia jest taki sam, jak pszczoły - ale jest go więcej,

- szerszeń zżera ogromne ilości komarów,

- jeśli dostanie się do ula, pszczoły  gotują go  żywcem - tak go obłażą,

- gorszy od szerszenia jest dla pszczół taszczyn; ten potrzebuje pszczoły do wykarmienia  swoich larw,

- pszczoła może zażądlić konia na śmierć; szerszeń ma mniej liczne gniazdo , więc jakieś gromadne ataki śmiercionośne raczej się nie zdarzają.

Generalnie : jeśli nie stwarza zagrożenia --> zostawić w spokoju.

Fragment o kumulowaniu się acetylocholiny w organiźmie  bardzo ciekawy, nie wiedziałem. Praktycznie wszystkie "popularne"  gazy bojowe ( sarin, tabun, soman, V-gazy ) to inhibitory acetylocholiny. Nowiczoki chyba też.

Pozdrawiam

 

zaloguj się by móc komentować

atelin @torpeda-wulkaniczna 3 sierpnia 2020 11:49
3 sierpnia 2020 12:10

Ja nie o tym. Pozdrawiam sedecznie.

zaloguj się by móc komentować

umami @atelin
3 sierpnia 2020 13:08

Nie ma sposobu na to żeby pozbyć się tej acetylocholiny, magazynowanej w ziarnistościach neuronów?

zaloguj się by móc komentować

atelin @umami 3 sierpnia 2020 13:08
3 sierpnia 2020 14:21

Może jest jakiś sposób...

zaloguj się by móc komentować

atelin @ikony58 3 sierpnia 2020 14:16
3 sierpnia 2020 14:23

To jest bardzo świetna glossa.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @atelin
3 sierpnia 2020 15:28

Trzeba uważać ! Tyle RZECZY może zabić każdego dnia, że aż dziw bierze, że ŻYCIE nie zamrze. O 15:29:15 w poniedziałek 3 sierpnia 2020.

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @atelin
3 sierpnia 2020 16:19

W plemieniu Markusego takie ''stanowisko'' to się nazywa hagada...nic nowego,znamy te patenty.

zaloguj się by móc komentować

chlor @umami 3 sierpnia 2020 13:08
3 sierpnia 2020 16:57

Acetylocholina jest niezbędna do życia, to jeden z najważniejszych neuroprzekaźników w układzie nerwowym.  Lepiej jej się nie pozbywać pochopnie.

 

 

zaloguj się by móc komentować

klon @ikony58 3 sierpnia 2020 14:16
3 sierpnia 2020 17:49

Proszę uważać. 
Prosiak się ucieszy i znów zacznie nagabywać :D

zaloguj się by móc komentować

umami @chlor 3 sierpnia 2020 16:57
3 sierpnia 2020 18:21

No właśnie, nawet przed Alzheimerem chroni. Moim zdaniem nie do obrony jest ta informacja, że jej nadmiar się kumuluje i że trzeci atak szerszenia może być zabójczy. Co innego gdyby trzy na raz zaatakowały. Nadmiar acetylocholiny redukuje wysiłek fizyczny a także różne specyfiki, np. atropina.

zaloguj się by móc komentować

umami @atelin 3 sierpnia 2020 14:21
3 sierpnia 2020 18:30

atropina, skopolamina, ale sama się też szybko zużywa, więc raczej problemem jest jej niedobór, więc spokojnie możesz jeździć na rowerze dalej i nie musisz przesiadać się na Vespę ;)

zaloguj się by móc komentować

tadman @umami 3 sierpnia 2020 18:21
3 sierpnia 2020 23:01

Od pszczelarza: Pierwsze użądlenie pszczoły w sezonie daje zaczerwienienie i swędzenie, następne użądlenia dają mniejszy odczyn, a po pewnym czasie odczyn nie pojawia się. Twierdzi się, że żądleni nie cierpią na reumatyzm. U osób uczulonych reakcja po każdym kolejnym użądleniu może być mocniejsza. Znam przypadek, że taka osoba została użądlona przez pszczołę w nogę i zaczęłą mieć kłopoty z mówieniem, bo nastąpił obrzęk gardła. Lekarz na pogotowiu powątpiewał, że użądlenie nastąpiło w nogę i może powodować taką reakcję.

 

zaloguj się by móc komentować

umami @tadman 3 sierpnia 2020 23:01
3 sierpnia 2020 23:24

Uczulenie to inna historia, wystarczy jedno użądlenie, żeby mieć poważne kłopoty. U zdrowego człowieka tylko zwiększona dawka acetylocholiny może powodować kłopoty. Nie jestem specjalistą ale tak zrozumiałem kilka opisów w necie.
A skoro można się uodpornić na arszenik, dawkując go w małych ilościach (chyba, że to mit), to nie dziwię się, że żądlenia pszczół nie są groźne. Żal tylko, że przy tym giną.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować