-

atelin

Rimbaud vs. Szafarowicz.

Od kilku dni czytam codzienne notki Gospodarza i trawię je na balkonie podczas jednostek czasowych zwanych przeze mnie fajkami. Jakoś nie komentowałem mimo, że podskórnie kojarzyły mi się z Ribaudem Arturem. Dzisiaj Gospodarz mnie upewnił w kwestii skojarzeń i nie są one bynajmniej fajne.

Zacznijmy z lewej mańki, czyli od Gałczyńskiego Konstantego Ildefonsa: popełnił on bowiem wierszyk Canticum canticorum, co się tłumaczy jako Piosenka nad piosenkami. Dla wytrwałych zamieszczam tekst tego bełkotu:

Canticum canticorum

O, tajemniczości staroświecka tych liści nad murem browaru.
Za tym murem oszalały Augustyn topi w studni żółte pantofle.
(Oczywiście: chodzi tu o skradzione serce królowej.)
Poeto, czy chcesz, żeby było jeszcze piękniej?
Poeto, czy ci tego za mało do wykończenia koła symfonii?
Spójrz: te liście tak biegną, tak biegną nad twoją głową,
jak wieńce laurowe nad głowami biegnących cezarów.
Poeto, czy chcesz, żeby było jeszcze piękniej?
Zaczekaj - twoje uszy napełnię muzyką, jak morza zielenią zamarzła w kulę.
Spójrz: ulice tutaj wykrzywione i schody są melodyjne.
Jesteś wpisany w poemat o ulicy nieprawdopodobnej.
O, poeto, czy chcesz, żeby było jeszcze piękniej?
Pokażę ci łzy ogromne, które się przechadzają wzdłuż rynien,
i gdzie mieszka Mitzi, tancerka z dalekiego Wiednia,
której tam, gdzie ty masz wargi, wykwita pąsowa róża;
i księżyc, dudniący nad ulicami, jak potwór ze srebra i krzyku,
którego nie chcą wpuścić na widowisko cesarskie w przewidywaniu skandalu.
O, poeto, czy chcesz, żeby było jeszcze piękniej?
Pocałuj w usta Rimbauda,
pocałuj w usta Rimbauda,
pocałuj w usta Rimbauda.
I uśnij.

Ten wierszyk był w którymś podręczniu do polskiego w którejś kalasie licealnej, nie pamiętam, (obstawiam trzecią lub czwartą) opatrzony portretem Rimbauda:

Arthur Rimbaud | French Poet & Symbolist Writer | Britannica

Co z tymi ustami? Bo na innych portretach wygląda na dżentelmena, z którym można robić biznesy z karabinami:

Arthur Rimbaud | Autor: Wszystkie książki, wywiady, artykuły ...Który portret jest prawdziwy? Zaufałbym Verlainowi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Paul_Verlaine

"Pierwszy opublikowany tomik poezji, zatytułowany Poemes saturniens (1867), przyniósł Verlaine’owi uznanie i popularność pomimo ostrej krytyki ze strony Sainte-Beuve’a. Prywatne życie poety i nałóg alkoholowy zaczęły mieć coraz większy wpływ na jego twórczość. W 1872 porzucił żonę (Mathilde Maute) i syna dla poety Arthura Rimbauda. Burzliwy związek zakończył się strzelaniną – będąc pod wpływem alkoholu, powodowany zazdrością Verlaine strzelił w kierunku Rimbauda, raniąc go. Został później aresztowany i trafił do więzienia w Mons, gdzie nawrócił się na katolicyzm, co miało poważny wpływ na jego poezję. Wiersze opublikowane w tomie Romances sans paroles opisywały jego stan umysłu w tym okresie."

Co na to Rimbaud?: https://pl.wikipedia.org/wiki/Arthur_Rimbaud

"Rok później uciekł z domu i przeniósł się do Paryża, gdzie prawdopodobnie przyłączył się do Komuny Paryskiej, opisanej później w jego poemacie L’Orgie parisienne ou Paris se repeuple. Wtedy też być może padł ofiarą gwałtu ze strony pijanych komunardów, na co wskazuje m.in. jego poemat Le Cœur supplicié. W tym czasie odrzucił konwenanse społeczne, zaczął nadużywać alkoholu i zaniedbał swój wygląd, nie zaprzestawał jednak pisania wierszy. Kradł także książki z lokalnych sklepów i zapuścił włosy[5]."

1870-1872 Rimbaud i Verlaine, taka sobie koincydencja.

W lecie 1876 zaciągnął się do armii holenderskiej i popłynął na Jawę, jednakże szybko zdezerterował i powrócił do Francji. W 1880 pojechał na Cypr, a następnie osiadł w Adenie, gdzie został przedstawicielem firmy handlowej Bardey. Miał wielu wielbicieli, m.in. przez jakiś czas żył z abisyńską kochanką. W 1884 porzucił pracę w Bardey i założył własną firmę w Harar w Abisynii. Zajmował się m.in. handlem bronią.

Co to firma Bardey?

Jakiś malarz i tyle w wiki.

Co to firma Harar? https://www.swiatrezydencji.pl/styl-zycia/notatki-z-podrozy/harar-miasto-ztysiaca-ijednej-nocy

"Etiopski Harar uważany jest za najpiękniejsze miasto w Afryce Wschodniej, choć kompletnie nie pasuje do reszty kraju. Coś w tym jest, gdyż przeważającą część mieszkańców stanowią muzułmanie, którym bliżej do pobliskiej Somalii niż do stolicy w Addis Abebie. Mimo różnic językowych i wyznaniowych, miasto przesycone jest radością i kolorami. Zgodnie z niepisaną zasadą, ludzie nie rozmawiają o religii, nikogo nie pytają o wyznanie." 

To jeszcze w trakcie poszukiwań powiązało mi się ze znanym przez nas i lubianym Jasiem Kapelą:

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/kapela-wybor-wierszy/

"Charakterystyczne dla poezji Jasia Kapeli jest żarliwe zaangażowanie: emocjonalne, egzystencjalne i ideowe, a także bezkompromisowość i niepowtarzalny, często przewrotny, nieco gorzkawy humor. Poeta chętnie posługuje się trawestacją, cytatem, między wersami znajdziemy odwołania do tekstów Bruna Jasieńskiego i Władysława Broniewskiego, Żeromskiego i Bełzy. Ale uwaga, bo przytoczenia obejmują też komentarze internetowego hejtu skierowanego pod adresem autora (z właściwą temu gatunkowi wypowiedzi stylistyką)."

Prezentowany wybór poezji Jasia Kapeli to utwory najnowsze, dotyczące wojny w Ukrainie, sytuacji klimatycznej, kwestii mięsa w świecie ludzkim i decyzji o przejściu na weganizm, a wreszcie dość zaskakującego zwrotu w życiu poety: wcielenia się w rolę wojownika MMA." Jak ktoś chce, niech poczyta. To tak zupełnie na marginesie.

Wracam do tematu/tytułu. Ciekawe który z raperów napisze aby pocałować w usta Szafarowicza? Tylko wtedy, kiedy Szafarowicz zacznie handlować bronią?

 

 

 



tagi: rimbaud szafarowicz 

atelin
9 listopada 2023 12:13
0     722    3 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

zaloguj się by móc komentować