Czy Matematyka jest boginią, o której wszystkie mitologie milczą?

Tak jakoś, ostatnio się zdarzyło, Pan Pioter i Gospodarz sprowokowali mnie do częstszego wychodzenia na balkon. I na tym balkonie mnie dopadło.

Matematyka - królowa nauk. Wszystko się zgadza. Jak tę Matematykę zapisać?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Grecki_system_liczbowy fajne, nie? Jak obliczyć przy użyciu takich znaków sumę albo różnicę? Po prostu wtajemniczenie niezwykłe. O tym jak się szybko robiło obliczenia przy pomocy pisma klinowego albo hieroglifów, to nawet nie chcę spekulować, ale musiało tak być. Się musiało zgadzać. Statek przypływał, wyładowywał/załadowywał i z glinianą fakturą wracał do swojego portu.

To musiało być szybkie i proste. My, dzisiaj patrząć na ten grecki system liczbowy podany w linku, albo nawet na rzymski, zastanawiamy się, jak ludzkość mogła liczyć bez cyfr arabskich. I bez kalkulatorów.

A co z boginią Matematyką? Ma się dobrze, siedzi sobie i się śmieje, że ludzie wyliczają, że coś jest niemożliwe.

tagi: matematyka

22 marca 2023 15:46

zkr @atelin
22 marca 2023 16:25

> jak ludzkość mogła liczyć bez cyfr arabskich

Jakos dawali rade. Ciekaw system mieli Majowie:

Jesli chodzi o cyfry arabskie to wywodza sie one z cyfr hinduskich

"Cyfry hinduskie[1] zwane również indyjskimi[2] znane są w kulturze zachodniej jako cyfry arabskie[3], gdyż Arabowie rozprzestrzenili je w Europie w średniowieczu[1]"

Origin

ewa-rembikowska @atelin
22 marca 2023 16:29

Na pewno. Dzisiaj dzieciaki to chyba wszystko liczą na kompie albo na kalkulatorze.

A byli niegdyś mistrzowie liczydeł... i liczenia w głowie.

Ja w liceum ekonomicznym miałam taki przedmiot, który nazywał się arytmetyka gospodarcza z różnymi przydatnymi mykami do szybkiego liczenia. Nie wiem, czy dalej taki przedmiot istnieje wobec wszechobecności kalkulatorów.

gabriel-maciejewski @zkr 22 marca 2023 16:25
22 marca 2023 16:37

Ale czy na pewno Arabowie? Czy Hindusi sami nie mogli tego rozpropagować w Afryce i Europie? Wszak mówi się, że dopiero Turcy zagrodzili Europjeczykom drogę do Indii i stąd wyprawy na Atlantyk. Przychodzi pan tu regularnie, czyta to co piszemy i wydaje się, że ze zrozumieniem. Po czym wstawia pan komentarz jakbyśmy byli przedszkolem, które potrzebuje opiekunki, woźnej i kucharki, żeby jakoś przeżyć zanim mama wróci z pracy

zkr @gabriel-maciejewski 22 marca 2023 16:37
22 marca 2023 16:48

> Po czym wstawia pan komentarz jakbyśmy byli przedszkolem

Dlaczego Pan to tak odbiera? A komentarz wrzucilem bo sie caly czas zastanawiam czy powinnismy uzywac okreslenia "arabskie".

gabriel-maciejewski @zkr 22 marca 2023 16:48
22 marca 2023 17:21

Nie powinniśmy, bo Fibonacci nazywał ten system modus indorum. Odebrałem ten komentarz w ten sposób, bo nie ma tam słowa o zastanawianiu się

Magazynier @atelin
22 marca 2023 17:27

Plus. Ale właśnie dlaczego nie ma bogini Matematyki? Bo posługujących się nią było i jest wielu. Bogowie mityczni jak to wynika z samej mitologii to postacie historyczne, gangsterzy globalnie którzy matematykę i inne praktyczne umiejętności poporządkowali swoim interesom.

Pioter @atelin
22 marca 2023 17:55

System pozycyjny zapisu liczb był już używany w starożytnym  Egipcie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Egipski_system_liczbowy

W Bablionie było ciekawiej, bo stosowano notację sześćdziesiątkową (czyli na kopy - co sugeruje handel masowy, a nie detaliczny)

System zapisu majów jest jeszcze ciekawszy (bo podstawą systemu pozycyjnego jest tam jest 20)

Chiński system także jest pozycyjny (dziesiątkowy).

Pozycyjny system indyjski jest bardziej przydatny przy handlu detalicznym niż hurtowym jak widać z powyższego.

Grecki (a za nim i rzymski - czyli alfabetyczny) ma znowu inną zaletę. Pozwala szyfrować w pozornie zwykłym tekście dane liczbowe.

VenI VIDI VICI - czyli 6, 507, 107

atelin @Magazynier 22 marca 2023 17:27
22 marca 2023 18:56

To jak jest wielu posługujących się, to powinno być wiełu wznawców.

atelin @ewa-rembikowska 22 marca 2023 16:29
22 marca 2023 19:40

Też tak potrafię. I to jest szok dla dzisiejszych trzydziestolatków. Bardzo Panią pozdrawiam.