Takie tam uzupełnienie notki Gospodarza.

Ten fragment jest fajny: Szczególnym przykładem obrzędu inicjacyjnego była krypteja - osobliwe połączenie szkoły przetrwania ze szwadronami śmierci; tajna policja młodzieżowa w Sparcie. Uczestniczyli w niej najlepsi z grupy młodzieńców (ejreni), którzy później stanowić mieli elitę spartańskiej armii. Zaopatrzony jedynie w sztylet chłopiec oddalał się od miasta, żeby go nikt nie dostrzegł (stąd nazwa kryptoi co znaczy „ukrywający się”). Wędrował po górach, sypiał mało i musiał czuwać ,żeby go nie zaskoczono; nie miał żadnej pomocy, nie zabierał ze sobą żywności. Młodzieńców wysyłano nago, bez ubrania, każdego oddzielnie. Mieli tak spędzić rok, żywiąc się tym co ukradną albo w inny sposób zdobędą. Nocami zabijali helotów w ich domach. Wychodzili także za dnia na pola, aby mordować znienacka chłopów, którzy mogliby ewentualnie zagrozić państwu. Również, gdy ilość helotów przekroczyła ustaloną przez geruzję liczbę, wyprawiano młodzież (krypteja) w celu urządzenia "polowania" na niewolników i wprawiania się w zabijaniu wroga. Eliminacji podlegali heloci najsprawniejsi fizycznie, najodważniejsi i najinteligentniejsi."

Tajna policja młodzieżowa, już jest dobrze.  I Wiktor Suworow o GRU.

tagi: gru  suworow  agoge

16 marca 2023 09:45

stanislaw-orda @atelin
16 marca 2023 10:09

Oczywiście, Piekło ma tylko jedną stronę która nazywa się GRU.

A ta druga strona Piekła jakie nosi nazwy?

Pioter @stanislaw-orda 16 marca 2023 10:09
16 marca 2023 11:06

Druga strona Piekła nazywana jest rajem (czyli Komitet Centralny). Tam trafiają wybrańcy ludu, którzy w jego imieniu spijają szampan oraz zajadają się kawiorem (czy jak kiedyś mówiono piją nektar i zajadają się ambrozją).

BTWSelena @atelin
16 marca 2023 11:08

Też uzupełnię Atelinie,skoro pan ruszył Suworowa,to mi tak wyglada ,że została wydana kara śmierci dla Władimira Bogdanowicza Riezuna,a druga dla Wiktora Suworowa. Tacy ludzie są na rękę GRU,bo to dodatkowa wiedza,aby pokazać światu jak wszechmocną siłę mają rosyjskie służby. Ludzie lubią się bać... no nie?

Więc pseudonim w sam raz , życie zachował i pisarzem wziętym został,tak świetnie wyszkolony rosyjski wojak. Pewnie coś jeszcze ma w zanadrzu,bo inaczej jakby cnotę i życie zachował...?

atelin @BTWSelena 16 marca 2023 11:08
16 marca 2023 11:11

Prawda. Inni skończyli inaczej.

gabriel-maciejewski @atelin
16 marca 2023 11:18

Czyli prowadzono ewidencję helotów. Ciekawe kto to czynił i jak zliczano pogłowie

Pioter @gabriel-maciejewski 16 marca 2023 11:18
16 marca 2023 11:22

Pewnie tak jak w Sumerze. Dowody osobiste (amulety), które heloci musieli mieć zawsze przy sobie.

gabriel-maciejewski @Pioter 16 marca 2023 11:22
16 marca 2023 11:24

Musiały być podwójne, jeden na szyi, drugi w świątyni. Wydawane przy urodzeniu. No, ale musiała być też prowadzona ewidencja zasług. Który jest szybki, bystry i skory do zwady, a który leniwy i powolny

Pioter @atelin
16 marca 2023 11:26

Ewidencja była prowadzona.

Za wiki:

Tukidydes opisuje sytuację, gdy szukali Lacedemończycy pozoru dla wysłania z kraju helotów, którzy korzystając ze złej sytuacji Sparty, kiedy Pilos znajdowało się w rękach nieprzyjaciela, mogliby wywołać rozruchy. Lękając się ich natury buntowniczej i ich wielkiej liczby, albowiem przy wszystkich prawie decyzjach liczą się Lacedemończycy z zagadnieniem helotów – uciekli się nawet raz do podstępu. Tych helotów, którzy według własnego mniemania odznaczyli się na wojnie, wezwali do zgłoszenia się. Zapowiedzieli, że dadzą im wolność. W rzeczywistości miała to być próba: sądzili bowiem, że ci heloci, którzy najbardziej pragną wolności, pierwsi także ośmielą się zbuntować przeciw Lacedemończykom. Wybrano z nich około dwóch tysięcy; z wieńcami na głowie obchodzili oni świątynie jako ci, którzy mają być wyzwoleni; niedługo potem zniknęli i nikt nie wiedział, co się z nimi stało

stanislaw-orda @Pioter 16 marca 2023 11:06
16 marca 2023 11:26

a do mnie doszły słuchy, ze MI 6, Mossad,  CIA  i jeszcze jakoś inaczej

Pioter @stanislaw-orda 16 marca 2023 11:26
16 marca 2023 11:29

To tylko inne wydziały tego samego demonicznego miotu

atelin @stanislaw-orda 16 marca 2023 10:09
16 marca 2023 11:33

I jeszcze KGB. I jeszcze Ochrana. I jeszcze dozorca, taki zwykły.

BTWSelena @Pioter 16 marca 2023 11:26
16 marca 2023 12:24

Historia z tymi helotami była niejasna/jasna i ciekawa .Badacze twierdzą w/g przekazów,że  utrzymywali
Spartiatę oraz jego rodzinę.Dzięki posiadaniu Helotów Spartiaci nie musieli sami zajmować się dzia-
łalnością zarobkową. Obowiązywał ich wręcz formalny zakaz uprawiania wszelkich zajęć zarobkowych.A więc głównym źródłem wzbogacenia musiały być wojny... A Heloci...jak sugerują źródła:nie można było ich sprzedawać poza granice,z pewnością uzywano ich w wyprawach wojennych.Ba Spartanie odpowiadali za zachowanie nieposłusznego Heloty,władze nakładały grzywnę,jak np za wściekłe zwierzę... Czyli krańcowe niewolnictwo.....

Strach Spartan przed Helotami,pewnie miał podłoże w prokreacji i zbyt dużej licznie przyrostu (to uproszczenie).Eksterminacja Helotów chyba zaczęła się od wojny peloponeskiej?

Bardzo dużo opisów z Helotami zawiera zbiór "Sparta w V- IV wieku p.n.e " R .Kuleszy

maria-ciszewska @atelin 16 marca 2023 11:33
16 marca 2023 14:44

Dozorca jak najbardziej. Za komuny dozorca obchodził nasz blok 2 maja i sprawdzał, czy ktoś nie zostawił wywieszonej flagi.

Pioter @gabriel-maciejewski 16 marca 2023 11:24
18 marca 2023 08:43

Mam potwierdzenie u Diodora. Nosili tabliczki z imieniem przywiązane przy ręce. Oficjalnie po to, aby nie zostać bezimienymi w przypadku śmierci w boju