-

atelin

Wiki notki.

Dzisiejsza dyskusja pod notką Coryllusa dała mi impuls do małych poszukiwań:

notka w polskiej wiki

"Axel Gustafsson Oxenstierna (/ˈʊksɛnˌʃɛrna/, ur. 16 czerwca 1583 w dobrach Fånö w Upplandzie, zm. 28 sierpnia 1654 w Sztokholmie) – szwedzki polityk, najbliższy współpracownik Gustawa II Adolfahrabia. Twórca reform administracyjnych, dyplomata, strateg.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1605 został członkiem stałego personelu kancelarii. W 1607 roku został wysłany z misją dyplomatyczną do Meklemburgii. Dwa lata później został członkiem Rady Karola IX. W 1612 roku został kanclerzem. Negocjował pokój z Danią w 1613 i z Rosją w 1617. W 1627 został gubernatorem Prus Królewskich. W 1629 roku podpisał rozejm z Polską w Altmarku. Podczas wojny trzydziestoletniej dowodził wojskami szwedzkimi nad Renem. W latach 1632–1644 stał na czele regencji. W 1638 wynegocjował sojusz z Francją. W 1645 narzucił pokój z Danią w Brömsebro[1]

 

 

 

notka w szwedzkiej wiki

"Axel Gustafsson Oxenstierna był szwedzkim mężem stanu. Był jednym z najważniejszych szwedzkich polityków. Od 1612 r. kanclerzem Oxenstierna i głównym współpracownikiem Gustawa Adolfa. Odegrał ważną rolę we wdrażaniu reform w administracji centralnej i sądownictwie. W 1629 r. zapewnił Szwecji korzystny rozejm (pokój w Altmark). W latach 1632–1636 był legatem pełnomocnym królestwa w Niemczech i założył zgromadzenie protestantów południowoniemieckich (forbundet i Heilbronn w 1633 r.). Po powrocie do Szwecji stał na czele rządu tymczasowego królowej Krystyny. Prowadził wojnę z Danią i Norwegią w latach 1643–1645 (spór Hannibala), zawarł korzystny pokój w Brömsebro (1645) i tym samym ugruntował pozycję Szwecji jako wiodącej potęgi na morzach wschodnich. Oxenstierna kształtowała także stanowisko Szwecji podczas negocjacji w sprawie pokoju westfalskiego (1648). Żądanie królowej Kristiny, aby prowadzić własną politykę osobistą, doprowadziło do rozłamu między nią a Oxenstierami; był jednak przeciwny jej abdykacji. Od 1614 był baronem Kimito, a od 1645 hrabią Oxenstierna z Södemöre."

W sumie obie notki łączy jedynie rozejm! w Altmark. 

 

To się przyjrzałem królowej Krystynie: polska wiki rzecze, że "Najbliższą jej przyjaciółką była Ebba Sparre, z którą dzieliła „długotrwałą, intymną zażyłość”[8]. Krystyna nazywała ją „Belle”, uważała za czarującą i spędzała każdą możliwą wolną chwilę z la belle comtesse. Dzieliła się swoimi emocjami, wychwalając piękno i umysł oraz przedstawiała Ebbę jako osobę, z którą sypia między innymi ambasador Anglii Whitelocke[9][10]. Po wyjeździe ze Szwecji Krystyna pozostała w kontakcie ze Sparre, pisząc do niej listy pełne pasji i wyznań miłosnych[9]. Współcześnie uważa się ją raczej za lesbijkę[11], choć historycy spierają się co do tego. Jej związki z kobietami były dość jawne, jak na tamte czasy[9], a do jej kochanek należały, oprócz Sparre, Gabrielle de Rochechouart de Mortemart, Rachel, kuzynka Diego Teixeira[12] czy śpiewaczka Angelina Giorgino[13]."

Czyli sama sobie szpiegiem, żeglarzem i okrętem. Jutro zajmę się różnicami między polską i szwedzką wiki w sprawie Krystyny. Bo są kosmiczne.



tagi: oxenstierna  krystyna 

atelin
7 grudnia 2023 12:43
1     627    3 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Paris @atelin
7 grudnia 2023 13:03

Nikt  tak  GENIALNIE...

...  nie  opisal  ,,Byczej  Gwiazdy,,  jak  Pan  Gabriel  swojej  ostatniej,  wlasnie  wydanej  ksiazce  ,,Gniew  Bitwa  Wazow,,...  normalnie  MISTRZOSTWO  SWIATA  !!!

 

Te  wszystkie  dete  i  ZAKLAMANE  opisy  w  ,,viki,,  NADAJA  SIE  TYLKO  DO  SPALENIA   !!!   !!!   !!!

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować